Кућа Радивојчића у Липљу
Кућа Радивојчића налази се у атару села Липље јужно од ушћа потока Липовица у реку Љиг на тромеђи Липља, Јајчића и Дудовице на благо уздигнутом платоу у односу на речну равницу. Од 2001. године заштићена је као споменик културе.
Кућа Радивојчића
Кућа је најпре била качара саграђена око 1860. године која се откупљује за потребе задружног бачила чиме почиње њено проширивање. Потом се кућа адаптира у троделну полубрвнару, а касније у бондручару да би данас била подељена у две одвојене целине.
Данас је то велика вишеделна зграда са вајатом подигнута у бондруку на малим каменим темељима. Кров је четвороводан, од ћерамиде, благог нагиба који је продужен над вајатом и ослања се на дрвене стубове који формирају трем. Изнад крова се уздиже велики централни зидани димњак.
Архитектонски нацрт куће
Нажалост, кућа је нашуштена више од три деценије и дошло је до њеног урушавања и зарастања у густо шибље. Кров је пао на појединим деловима. У делу који је коришћен као качара видљиви су трагови пожара.
Кућа данас
Ако би се неки објекат под заштитом могао узети као лош пример одржавања културног наслеђа, онда је то кућа Радивојчића у Липљу. Кућа је у приватном власништву великог броја наследника што онемогућава радове на санацији. Завод за заштиту споменика културе у Ваљеву није кадар да покрене радове на обнови ове куће управо због власничке структуре будући да су приоритет за обнову споменици културе у државном, а не приватном власништву. Још није касно да се нешто уради по питању овог споменика културе у Липљу. Надамо се да ће се једног дана ово питање наново покренути и кућа спасти од коначног урушавања до темеља. Последња жеља једног од њених последњих житеља – Новице Радивојчића била је да се објекат сачува као споменик културе и буде видљив будућим нараштајима као изврстан пример народне архитектуре.
Кућа некад:
Трем
Северна страна
Задња страна
Долап испред куће
Кућа данас:
Предња страна
Задња страна
Северна страна данас
Бочна страна са вајатом данас
Поред улазних врата