Заоставштина Будимира М. Савића
Будимир М. Савић (1910-1997) био је трговац из села Ивановци код Љига. Као момак одлази у Београд где завршава трговачку школу и почиње да ради као шегрт код чувеног београдског трговца Владе Митића у његовој мануфактурно-галантеријској радњи „Влада Митић и брат“. Ова трговина налазила се у Кнез Михаиловој улици 41 и била је толико развијена да је до пред Други светски рат бројала чак 340 запослених, а Влада Митић планира да гради робну кућу на Славији која је требала да буде највећа зграда на Балкану (данас Митићева рупа на Славији).
Будимир М. Савић ипак напушта Београд и посао код угледног београдског трговца и враћа се у своје село где 12. јула 1937. отвара своју мануфактурно-бакалско-гвожђарску радњу. Одржавао је везу са трговцима и фабрикама у Сарајеву, Суботици, Београду, али и са љишким трговцима. У својој радњи је држао и малопродају соли и дувана.
На почетку Другог светског рата, Немци га одводе у заробљеништво у Немачку одакле врши уредну преписку са женом и децом у Ивановцима. Американци га ослобађају 29. 4. 1945. и одатле га шаљу у прихватилиште за заробљенике у Осијеку одакле се враћа у своје село.
У Ивановцима наставља да буде активан члан друштвене заједнице и редовно учествује у свим сеоским активностима. За своје заслуге у селу, бива одликован Медаљом заслуга за народ 18. јуна 1962. године. Дружио се са својим земљаком из истог села Милованом Данојлићем – књижевником и академиком и написао је у четири свеске све битне догађаје у свом селу до своје смрти 1997. године. Женио се два пута и имао је четворо деце.
Овде ће бити представљен један мањи део збирке из заоставштине Будимира М. Савића. Уз наведени инвентар, заоставштина садржи низ фактура и рачуна, као и књига и личних предмета Будимира М. Савића из Ивановаца које је користио до смрти 1997. године.